بیماری هاسلامتیمقالات تخصصیمقالات مهارتی

راه هایی برای آهسته کردن ضربان قلب سریع

شما در این مقاله با راه هایی برای آهسته کردن ضربان قلب سریع آشنا می شوید . با علم به روز همراه باشید .

راه هایی برای آهسته کردن ضربان قلب سریع :

ناگهان اتفاق می افتد ؛ حتی از وضعیت قلبتان آگاهی ندارید که ناگهان شروع به ضربان شدید میکند . ۷۲ ضربه در دقیقه به ۱۲۰-۱۸۰ ضربه می رسد . ممکن است نفستان هم بگیرد و در حالی که دچار وحشت شدید ، حالت تهوع پیدا کنید . حتی ممکن است تعریق کنید .

پزشک شما می گوید که دچار تاکی کاردی ( به ضربان قلب بالاتر از ۱۰۰ در دقیقه گفته می شود ) شده اید و به اصطلاح علمی تر تاکی کاردی حمله ای دهلیزی . هر چند وقت یکبار دهلیز قلب مقداری از کنترل خارج می شود . دهلیز ، اتاقکی در قلب است که خون را از سیاهرگ ها دریافت می کند و به داخل بطن پمپاژ می کند . دهلیز دارای یک ریتم ثابت می باشد که ممکن است سه بار سریع تر از حالت عادی شود .

در زیر راه هایی را می یابید که ممکن است در موقع حمله به شما کمک کند :

آرامش خود را حفظ کنید :

تاکی کاردی را به عنوان یک چراغ قرمز چشمک زن در نظر بگیرید که می گوید : از هر کاری که انجام می دهید . دست بردارید ؛ آرامش خوو را حفظ و استراحت کنید . در حقیقت استراحت کردن بهترین راه توقف حمله است .

مانور واگ را امتحان کنید :

سرعت و شدت ضربان قلب شما به وسیله اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک ( عصب واگ ) کنترل می شود ؛ هنگانی که قلب سریع می زند ، اعصاب سمپاتیک ( سیستمی است که به بدن هشدار می دهد که سریع تر عمل کند ) غالب است . کارط که شما باید انجام دهید کنترل بهتر اعصاب سمپاتیک است .

اگر عصب واگ را تحریک کنید ، یک روند شیمیایی را ایجاد می کنید که مثل اثر ترمز روی تایمرهای ماشین ، سرعت ضربان قلب را کاهش می دهد .

یک راه رسیدن به این حالت ، نفس عمیق کشیدن و فشار آوردن به خود است ؛ درست مثل زمانی که در دستشویی شکمتان کار می کند .

به محل شریان کاروتید سمت راست برسید :

ماساژ شریان کاروتید سمت راست ، مانور دیگری روی عصب واگ می باشد ؛ سعی کنید محل ماساژ نزدیک فک باشد .

به اثر شیرجه اعتماد کنید :

هنگامی که پستانداران دریایی به سردترین مناطق آب شیرجه می روند ، ضربان  قلبشان به طور خود به خود آهسته می شود . این یک راه طبیعی برای حفظ قلب و مغزشان است ؛ شما نیز می توانید مشابه این کار را با پر کردن وان حمام از آب یخ و قراردادن سر برای یک یا دو ثانیه در داخل آن انجام دهید . دکتر میورا می گوید : گاهی وقت ها این تکنیک ، جلوی تاکی کاردی را می گیرد .

خوردن قهوه را ترک کنید :

خوردن کولا ، شکلات ، قرص های تغذیه ای و یا هر نوع محرکی را قطع کنید . مصرف بیش از حد محرک ها می تواند تاکی کاردی دهلیزی حمله ای را ایجاد کند .

وعده های غذایی منظم و سالم بخورید و شیرینی جات کم مصرف کنید :

اگر شما وعده غذایی اصلی خود را مصرف نکنید و به جای آن شکم خود را با شیرینی جات و شکلات پر کنید ، ترشح و فعالیت آنزیم های پانکراس برای جذب این قند زیادی ، افزایش می یابد . سپس انسولین خون بالا می رود و دچار افت قند خون واکنشی می شوید . غده های فوق کلیه آدرنالین را ترشح می کنند تا ذخیره گلیکوژن کبد را تجزطه کند . آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب و احساس وحشت می شود .

برنامه غذایی را با سوخت و ساز بدن هماهنگ کنید :

افرادی که متابولیسم ( سوخت و ساز ) سریع هستند باید غذاهای پروتئینی بیشتری مصرف کنند ؛ هضم غذاهای پروتئینی طولانی است و کمک می کند تا از افت شدید قند خون جلوگیری شود . هنگامی که قند خون افت کند ، فرآیندی که در بالا شرح داده شد اتفاق می افتد .

آرام و خونسرد باشید :

دکتر لادر می گوید : متوجه رابطه ای بین افراد کمال گرا و ترقی خواه و تشنه موفقیت و تاکی کاردی حمله ای دهلیزی شده است ؛ به طور کلی این افراد ، همان کسانی هستند که دچار سردردهای میگرنی می شوند . در این افراد ، مکانیسم های هدایت قلبی تشدید می شود و تحریک بیش از حد آدرنالیت را دارند .

استرس می تواند منجر به هدایت عصبی خود به خودی قلب و از دست رفتن رژیم ثابت آن شود . چگونه می توانیم جبران کنیم ؟ از تکنیک های آرام بخشی ( RELAXATION ) پبشرفته استفاده کنید .

به اندازه کافی منیزیم مصرف کنید : 

منیزیم ، محافظ سلول هاست . منیزیم در سلول های عضلات قلب به حفظ توازن اثر کلسیم کمک می کند ؛ هنگامی که کلسیم وارد سلول ها می شود ، باعث تحریک انقباض سلول های عضلانی می شود . منیزیم در مرکز آنزیمی قرار دارد که کلسیم را به خارج پمپ می کند ؛ این ماده تحریک پذیری قلب را کاهش می دهد . منیزیم در غذاهایی نظیر سویا ، میوه های مغزدار ، لوبیا و سبوس یافت می شود .

سطح پتاسیم را بالا نگه دارید :

پتاسیم ماده دیگری است که به کاهش ضربان قلب و تحریک پذیری فیبرهای عضلانی کمک می کند . این ماده معدنی در سبزیجات به وفور یافت می شود و مصرف کافی آن زیاد سخت نیست ؛ اما اگر شما سدیم بالایی مصرف می کنید و یا از مسهل ها و مواد ادرارآور استفاده می کنید ، ممکن است پتاسیم بدن از بین برود .

ورزش کنید :

افرادی که اغلب ورزش نمی کنند ، ضربان قلبی حدود ۸۰ دارند ؛ هنگامی که شروع به یک مقدار پیاده روی می کنند ضربان قلب آن ها به ۱۶۰ تا ۱۷۰ می رسد . سپس با یک مقدار آماده سازی ضربان قلب آنها در شروع مجدد به ۶۰ تا ۶۵ می رسد .

ورزش همچنین ، مقاومت شما را به ترشح آدرنالین افزایش می دهد و حالت تهاجم را از بین می برد و شما را به وضعیت طبیعی و سالم برمی گرداند .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن